دکل نفتی کو ؟

 

دکل نفتی کو ؟

اینکه می‌شنوی دکل نفتی خیالت نرود به دکل ایرانسل و همراه اول که می‌شود پیچ‌و‌مهره آن را باز کرد و خدا بده برکت نیسان وانت را، بتوان بارش کرد و برد. وسعت و بزرگی دکل نفتی در قیاس خیلی بزرگتر از برخی شهرهایی است که داری شورای شهر و کودکستان هستند . شورای شهر جدا و کودکستان جدا نه مثل برخی از کلانشهرهای ما بنا به اظهارات اعضای محترمش دارای شورای شهر و کودکستان ترکیبی!

ماجرای دکل نفتی که توسط یک نفر یا یک گروه فرد مجهول‌الهویه دزدیده شده اخبار این روزهای مطبوعات ایران و جهان است. برخی می‌گویند خود دکل را دزد برده برخی می‌گویند هویت دکل را دزد برده. درهر صورت از چند چیز مطمئن هستیم اول اینکه دزد، دکل را برده. دوم مطمئن از مجهول‌الهویه بودن دزدان هستیم که این روزها تعدادشان از افراد باهویه -منظور هویه برقی نیست- دارای هویت بیشترشده است. مانند تماشاگرنما که گاهی از تماشاگر بیشتر می‌شوند. سوم مطمئن هستیم که این فرد یا افراد مجهول‌الهویه یارانه می‌گیرند و در صورتی که یارانه آنها قطع شده باشد حتما اعتراضیه مرقوم فرمودند که:

 فلان کار اداره یارانه

 سلام علیکم

 ما که به غیر از دکل و چند میلیارد نقد چیزی دیگری نداریم بذاریم بریم؟ با عرض پوزش از خوانندگان بذاریم بریم مال داستان پیر زن و باران‌زده‌هااست اینها مرقوم فرموده‌اند چه خاکی به سرمان بریزیم. اگر یارانه ندهید اهل‌واعیال ما از گرسنگی می‌میرند. ما که هنوز دکل را آبش نکردیم. آب کردن دکل با آن عظمت کار یکی دو روز که نیست فرصت بدهید. مستدعی است دستور فرماید تا آب کردن دکل این آب باریکه ما را وصل کنند.

و اما مجهول‌ترین بخش این داستان خود دکل نفتی است که باید پرسید کو؟ کجاست؟ این را کجا گذاشته‌اند که دیده نمی‌شود نکند ورد خوانده باشند که به چشم دیده نمی‌شود. نکند دکل را چال کرده باشند. بگذارید حکایتی از قدیم برایتان بنویسم:

دو مرد دروغگو داشتند برای هم دروغ‌های شاخ‌دار می‌گفتند و به مال و اموال نداشتۀ خود فخر می‌فروختند که یکی از آنها گفت: ما طویله‌ای داریم که اگر یک مادیان آبستن را از این طرف طویله رها کنیم تا برسد به آن طرف زایمان می‌کند (یعنی یازده ماه طول می‌کشد) دیگری گفت: این که چیزی نیست ما کروشانی (ترکی -چوب بلندی که با آن پرندگان مزاحم را از پشت بام می‌راندند) داریم که وقتی می‌بینم هوا ابری شده است و نمی‌خواهیم باران ببارد با آن ابرها را به سوی دیگری می‌رانیم تا در شهر دیگر باران ببارد (ای کاش یکی از این چوب بلندها را داشتیم ابرها را می‌کشیدم سوی دریاچه اورمیه ). دروغگوی اول لبخندی زد و به باور خود که توانسته بود مچ دروغگوی دوم را بگیرد گفت: همچین چوب بلندی را در کجا نگه می‌دارید که ما نمی‌بینیم؟ دروغگوی دوم که باهوش‌تر از اولی بود گفت: گذاشتم روی بام طویله شما.

حال این دکل نفتی هم به احتمال زیاد روی یکی از چند میلیارد اختلاس‌های عادی که هر روز می‌شنویم گذاشته شده و به چشم من و شما دیده نمی‌شود. چون ما عادت به دیدن پول‌های درشت نداریم و چشم‌هایمان سیاهی می‌رود. حالا کدام اختلاس خدا می‌داند . اوایل دوران اختلاس (یک مبدا تاریخی جدید ) اگر بود به یکی دو نفر شک می‌کردیم اما حالا آمار از دستمان در رفته است و هر روز خبر اختلاسی جدیدی را می‌شنویم تعداشان مثل مور و ملخ بالا می‌رود . بیایید دیگر دنبال دکل نباشیم به قول آن بزرگ مرد گشتیم نبود نگردید نیست.

قدیم‌ها مسابقه‌ای بود بیست سوالی که با گفتن نشانه‌هایی به جواب می‌رسیدند. چون همه چیز بین همه‌کس مشترک بود و تعریف عام داشت مانند جیب که تقریبا جیب همه به یک اندازه بود مثلا اگر کبریت مورد نظر بود می‌گفتی در جیب جا می‌گیرد. پاسخ بله بود. توی مطبخ‌خانه پیدا می‌شود؟ بله و الخ

اما اگر بخواهیم در مورد دکل گمشده طرح سوال بکنیم. در جواب این پرسش شرکت‌کننده که آیا در جیب جای می‌گیرد یا نه مجری بخت برگشته چه پاسخی باید بدهد جیب عام و خاص داریم این روزها . این دکل هم در جیب جا می‌گیرد و هم محال است که در جیب جا بگیرد . دزدیده شدن این دکل علاوه بر اقتصاد ضربه‌ای مهلک به فلسفه هم زده است. هم در جیب جا می‌گیرد هم نه. این اجتماع ضدین است و اجتماع ضدین محال است. اما برخی با زرنگی خود توانستن این فلسفه چندین‌ساله را هم بر هم بزنند و آن چیزی که در یک سولۀ چند ده کیلومتری هم جا نمی‌گیرد را در جیب جا دهند عظمت جیب را سیر کنید. پس دو نوع جیب داریم: جیب عام و جیب خاص و..

 

 

/ 2 نظر / 52 بازدید
لینک

سلام وبلاگ خوبی داری خوشحال میشم با هم تبادل لینک کنیم. www.linc.ir

تبادل لینک

تبادل لینک فقط در 2 گام گام اول : این لینک را در سایت خود قرار دهید عنوان : آموزش زبان فرانسه آدرس : http://shop.panizz.com/product.php?id=13 گام دوم : وارد سايت زير شده و لينک خود را درج کنید http://1o2.ir/yhb5x ارادتمند [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][قلب][لبخند]